Nie ma majątków niczyich
Mimo rozwiązania spółka prawa handlowego nie traci bytu prawnego do czasu zakończenia likwidacji wiążącej się z upłynnieniem jej majątku
Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 16 stycznia 2009 r. Dotyczy on spółki jawnej Neuman i Spółka – Młyny Parowe zawiązanej przed ponad 100 laty, w 1906 r.
Nie objęło wszystkich działek
Początek tej sprawie dał wniesiony przez spadkobierczynię jednego ze wspólników pozew przeciwko Fabryce Maszyn Elektrycznych Indukta SA. Na podstawie art. 10 ustawy z 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece domagała się uzgodnienia z rzeczywistym stanem prawnym treści ksiąg wieczystych kilku działek (o łącznej powierzchni ponad 1400 mkw.), znajdujących się w posiadaniu Indukty. Chodziło o stwierdzenie, że właścicielem tych działek jest, wbrew wpisom w księgach, wskazana spółka jawna, a nie Indukta.
Poprzednik prawny Indukty został wpisany do tych ksiąg jako właściciel na podstawie decyzji wywłaszczeniowej z lat 40. ubiegłego wieku. Rzecz w tym, że wśród działek w niej wymienionych nie wskazano tych, których dotyczy ta sprawa. Nie mogły więc zmienić właściciela na podstawie tej decyzji – przekonywała spadkobierczyni....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta