Kara za nadmierny formalizm
Europejski Trybunał Praw Człowieka ogłosił 13 stycznia 2009 r. wyrok w sprawie Sokołowska przeciwko Polsce (nr skargi 7743/06). Wnikliwsza lektura wyroku pokazuje, jak polskie sądy nie powinny podchodzić do skarg na przewlekłość.
Alicja Sokołowska od 1984 r. prowadziła postępowanie z jej powództwa o uzyskanie prawa własności do majątku po zmarłym konkubencie. Przez wiele lat istniały problemy z ustaleniem właściwego sądu, a rozprawy były odraczane m.in. ze względu na niemożność zdyscyplinowania uczestników postępowania. Dopiero w 2002 r. Alicja Sokołowska doczekała się rozstrzygnięcia sądu I instancji. To jednak nie zakończyło postępowania. Trwało ono do maja 2006 r., kiedy sąd stwierdził prawomocność wyroku z 2002 r. i nadał mu klauzulę wykonalności.
W związku z przewlekłością postępowania Alicja Sokołowska postanowiła skorzystać z możliwości, jakie stworzyła nowa ustawa z 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki. 25 stycznia 2005 r. złożyła skargę....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta