Lenistwo na drugie ma kreatywność
Kto nie lubi dłużej pospać, szybko podróżować i kupować tanio? Cóż, z natury jesteśmy leniwi, wygodni i lubimy pieniądze. I dobrze, bo gdyby było inaczej, jeszcze nie wyszlibyśmy z jaskiń
Patrząc na coraz szybsze i bezpieczniejsze samochody, lepsze komputery, piloty do wszystkiego, ruchome chodniki czy miliony innych małych lub większych urządzeń, dzięki którym życie staje się lżejsze, trudno uwierzyć, że granice naszego wygodnictwa w ogóle istnieją. Zawsze można wymyślić kolejne udogodnienie. A poprawiaczy świata, którzy nieustannie pracują nad tym, by żyło się łatwiej, nie brakuje. Wystarczy zajrzeć na pierwszy z brzegu wydział Politechniki Warszawskiej. Co też zrobiliśmy.
A po co panu takie cieniutkie włókienka?
Na drzwiach laboratorium, w którym pracuje dr Tomasz Ciach, inżynier chemik z Politechniki, wisi napis: „Kto nie stara się poprawić świata, nie jest godzien stąpać po ziemi”. – Ta sentencja ma motywować studentów do poszukiwań – mówi naukowiec. – Chociaż nie trzeba ich specjalnie gonić.
Dr Ciach zajmuje się mikro- i nanotechnologiami, które w ostatnim czasie stały się bardzo popularne. – A dokładniej polimerowymi włóknami wielkości nawet pojedynczych nanometrów. Choć pamiętam, że kiedy wiele lat temu broniłem mojej pracy magisterskiej, usłyszałem: „A na co panu takie cienkie włókienka” – śmieje się wynalazca. Okazuje się, że te „cienkie włókienka” idealnie nadają się np. do transportu leków, filtracji gazów czy dostarczania DNA do komórek.
Swoje doświadczenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta