Prawo naprawcze będzie lepiej służyło firmom
Udrożnienie postępowania naprawczego to najważniejsza spośród 150 zmian prawa upadłościowego, którymi zajmuje się Sejm
– Bardzo możliwe, że jeszcze na tym posiedzeniu odbędzie się trzecie czytanie noweli – powiedział „Rz” Stanisław Chmielewski, poseł sprawozdawca (PO).
Prace nad nowelą, która ma usunąć niedociągnięcia obowiązującego od czterech lat prawa upadłościowego i naprawczego (zastąpiło przedwojenne), trwają dość długo, ale jej uchwalenie zbiega się z zapowiadanym kryzysem ekonomicznym, a więc też nieuchronnie liczniejszymi upadłościami.
Na razie sądy upadłościowe nie odnotowały wzrostu liczby spraw; w największym warszawskim upadłości w 2007 r. i 2008 było po 65 (wniosków odpowiednio: 339 i 312), ale to zapewne się zmieni. Co ciekawe, w tym okresie było tylko pięć wniosków o wszczęcie postępowania naprawczego.
Łatwiej uciec przed bankructwem
– Z powodu wysokiej poprzeczki właściwie żaden wniosek nie spełniał warunków wszczęcia procedury – powiedział „Rz” sędzia Cezary Zalewski, wiceprzewodniczący warszawskiego sądu upadłościowego.
Postępowanie naprawcze jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta