Rewolwerowiec wiecznej opozycji
Andrzej Czuma. Walka z PRL zamknęła mu drzwi do kariery prawnika. Dziś otworzyła drogę do fotela ministra sprawiedliwości
Tekę ministra wręczy mu dziś prezydent Lech Kaczyński, który w 2000 r. – jeszcze jako prokurator generalny – wystąpił o kasację zarzutu z 1970 r. wobec Andrzeja Czumy, że próbował siłą obalić ustrój PRL.
Bo życiorysu może prawie 71-letniemu ministrowi pozazdrościć wielu. – Był bezkompromisowy i sztywno traktował normy moralne – ocenia Leszek Moczulski, który działał z nim w opozycji.
Tradycje patriotyczne Czuma wyniósł z domu. Jego stryj Walerian był dowódcą obrony Warszawy w 1939 r. Ojciec Ignacy – profesor prawa i skarbowości, przed wojną prorektor KUL, poseł i współautor Konstytucji kwietniowej – był więziony i przez Niemców, i władze PRL. Nic dziwnego, że zaraz po studiach prawniczych Andrzej Czuma założył ze Stefanem Niesiołowskim konspiracyjną organizację niepodległościową Ruch.
– Był tak aktywny, że śmialiśmy się, iż wsiada naraz do dwóch pociągów jadących w przeciwne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta