Do okresu zatrudnienia wlicza się także prowadzenie gospodarstwa rolnego
Nie tylko dzięki etatowi przybywa lat zatrudnienia. W pracowniczym stażu liczą się także okresy pracy na roli
Wynika to z ustawy z 29 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (DzU nr 54, poz. 310, dalej ustawa). Stosuje się ją do osób wykonujących pracę w stosunku pracy, a więc będących pracownikami po dniu wejścia w życie ustawy.
Kilka warunków
Zgodnie z nią okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym wlicza się do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze, gdy przepisy prawa, postanowienia układu zbiorowego pracy albo zakładowego systemu wynagradzania przewidują, że do stażu uprawniającego do nabycia prawa do danego świadczenia lub uprawnienia wlicza się okresy zatrudnienia w innych zakładach. Dotyczy to np. dodatku za staż pracy, nagrody jubileuszowej, odprawy emerytalnej, a także świadczeń określonych w kodeksie pracy, czyli odprawy pośmiertnej, wymiaru urlopu wypoczynkowego.
Pracodawca nie zaliczy jednak okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie do okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego lub innego świadczenia przysługującego z upływem roku pracy lub okresu krótszego niż rok. Nie stanie się tak też, jeżeli w myśl danego przepisu lub postanowienia do stażu pracy wlicza się tylko zatrudnienie w tym zakładzie, w określonej branży albo okresy pracy na określonych stanowiskach lub pracy wykonywanej w szczególnych warunkach....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta