Rajski ogród na oceanie
Archipelag na Atlantyku. Bóg tuż po stworzeniu świata ujął kulę ziemską w dłonie i ucałował. Madera jest właśnie śladem tego pocałunku – mawiają mieszkańcy tej wyspy
Zimą można tu znaleźć słońce i tropikalne rośliny, latem – ucieczkę od upałów i zatłoczonych plaż. Niemal dwie trzecie powierzchni wyspy to chroniony rezerwat przyrody. Portugalscy odkrywcy Joao Goncalves Zarco i Tristao Vaz Teixera, którzy przybyli tu w 1419 roku, ochrzcili nowy ląd mianem Ilha Madeira, Wyspy Drewna lub Zalesionej Wyspy. Nie bez powodu. Wulkaniczna Madera zachwyca bujną roślinnością.
Gęste lasy wawrzynowe – Lauri silva – w wysokich górach, plantacje bananów, winorośli i trzciny cukrowej na górskich zboczach, parki i ogrody botaniczne na wybrzeżu. Wyspa o każdej porze roku przypomina rajski ogród.
W małej Lizbonie
Leży na Oceanie Atlantyckim znacznie bliżej Maroka (600 km) niż Portugalii (1000 km), do której należy. Zimą temperatura nie spada na niej poniżej 17 st. C, latem rzadko przekracza 25 st. C. Łagodny klimat podzwrotnikowy sprawił, że przyjęły się tu niezliczone gatunki egzotycznych roślin. Rosną pomarańczowe strelicje z wielkimi dziobami jak u dudka, czerwono kwitnące aloesy, palmy i bananowce. Przez wieki przywozili je na Maderę podróżnicy i odkrywcy zatrzymujący się tu w drodze z portugalskich kolonii.
Madera jest największą wyspą archipelagu, na który składają się także malownicze Porto Santo i niezamieszkane Selvagens i Desertas, dzikie wysepki rezerwaty przyrody.
Na wyspie mieszka około...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta