Co emeryt i rencista muszą ujawnić w oświadczeniu o zarobkach
Osoby te nie powinny wykazywać przychodów, od których nie ma składek ZUS. Muszą wymienić te, od których nie zapłaciły składek, mimo że zasadniczo się je nalicza
Do końca lutego emeryci i renciści, którzy nie osiągnęli jeszcze wieku emerytalnego, muszą przesłać do ZUS oświadczenie o wysokości osiągniętego w 2008 r. przychodu. Na tej podstawie ZUS sprawdzi, czy muszą zwrócić część lub całość ubiegłorocznego świadczenia. Zasadą jest bowiem, że nie mogą oni dorabiać bez ograniczeń. Co trzy miesiące są ustalane nowe limity, których przekroczenie powoduje zmniejszenie emerytury lub renty albo nawet wstrzymanie ich wypłaty.
Jeśli w oświadczeniu za cały 2008 r. okaże się, że ubiegłoroczne przychody przekroczyły 24 416,90 zł (70 proc. sumy przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w 2008 r.), to trzeba oddać część świadczenia, a jeśli przewyższyły 45 345,60 zł (130 proc. sumy przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń w 2008 r.), trzeba oddać całość. Na szczęście bez odsetek.
Oświadczenie trzeba złożyć nawet wtedy, gdy emeryt, rencista lub ich płatnik informowali już ZUS o podjęciu lub zaprzestaniu wykonywania działalności oraz o wysokości osiąganego przychodu. I tu rodzi się pytanie: o jakim przychodzie informować, a o jakim nie?
Co podajemy
Odpowiedzi należy szukać przede wszystkim w rozdziale 2 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.). Przepisy te są jednak dość lakoniczne. Wynika z nich tylko, że o zmniejszeniu lub zawieszeniu emerytury lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta