Asesorzy sądowi na bruku
Znowu pojawiła się groźba pogłębienia zapaści sądownictwa – ostrzega Rafał Puchalski, sędzia Sądu Rejonowego w Jarosławiu, członek zarządu Stowarzyszenia Sędziów Iustitia
Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 24 października 2007 r. (SK 7/06) 6 maja bieżącego roku przestanie obowiązywać przepis art. 135 § 1 ustawy z 27 lipca 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych (DzU nr 98, poz. 1070, ze zm.) upoważniający ministra sprawiedliwości do powierzenia asesorowi sądowemu pełnienia czynności sędziowskich w sądzie rejonowym na czas określony.
Choć Trybunał dał ustawodawcy ponad półtora roku na przygotowanie stosownych zmian w prawie o ustroju sądów powszechnych, względy czysto polityczne zadecydowały o rozwiązaniu problemu asesorów w krytykowanej przez całe środowisko prawnicze ustawie z 5 grudnia 2008 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Ten potworek legislacyjny niebawem wejdzie w życie (ustawa czeka na publikację w Dzienniku Ustaw).
Czy faktycznie, uchwalając tę ustawę, ocalono wszystkich asesorów? Odpowiedź musi być negatywna. Trzecia władza kolejny raz została potraktowana jako przypadkowy rozdział w konstytucji.
Stracą pracę z dnia na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta