Chory pracownik nie zawsze uposażony
Jeśli nowo przyjęty podwładny zachoruje zaraz po tym, jak go zatrudnimy, nie w każdej sytuacji otrzyma od nas wynagrodzenie chorobowe. Dostanie je na pewno, gdy z poprzednią firmą rozstał się w ciągu ostatnich 30 dni
Czytelnik – pracownik działu kadr – zgłosił się do nas z następującym problemem. Zatrudniony przepracował łącznie pięć lat, a w firmie czytelnika tylko dwa miesiące, po czym poszedł na zwolnienie lekarskie. Prezes twierdzi, że za pierwsze 30 dni choroby nie ma obowiązku płacić mu czegokolwiek. Uważa, że byłoby inaczej, gdyby miał już za sobą dziesięcioletni staż ubezpieczeniowy. Czy ma rację?
Nie. Generalnie pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim nie zostaje pozostawiony samemu sobie. Za pierwsze 33 dni takiej niedyspozycji płacimy mu z firmowej kasy wynagrodzenie z art. 92 kodeksu pracy, a gdy ukończył 50 lat – za pierwsze 14 dni, począwszy od następnego roku.
Zwykle wynosi ono 80 proc. standardowej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta