Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wnosisz wkład do spółki, możesz mieć problem z rozliczeniem VAT

23 kwietnia 2009 | Dobra firma | Rafał Iniewski

W ustawie o VAT nie znajdziemy żadnych szczególnych regulacji dotyczących opodatkowania aportów. Przedsiębiorcy mają więc problem z określeniem skutków wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki

Rozporządzenie wykonawcze do ustawy o VAT z 28 listopada 2008 r. nie przewiduje już zwolnienia z VAT dla wkładów niepieniężnych (aportów) wnoszonych do spółek prawa handlowego i cywilnego. Budziło ono kontrowersje ze względu na obowiązek korekty VAT odliczonego przy zakupie towarów będących przedmiotem aportu. Podnoszono również, że zwolnienie było sprzeczne z przepisami wspólnotowymi (na co zwracała Polsce uwagę Komisja Europejska).

Kontrowersje pozostały

Niestety, po jego uchyleniu nie zniknęły kontrowersje wokół opodatkowania aportów. A to ze względu na brak jakiegokolwiek bezpośredniego odniesienia w ustawie o VAT do aportów. Stąd aby poprawnie rozpoznać zasady ich opodatkowania, trzeba zastosować inne niż językowa metody wykładni przepisów, z uwzględnieniem regulacji unijnych dyrektyw.

Dostawa, a niekiedy usługa

W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć na pytanie, czy wnoszenie aportów podlega VAT jako odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług?

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowana tym podatkiem jest odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, rozumiane odpowiednio jako:

- przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1) lub

- każde świadczenie, które nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8300

Spis treści
Zamów abonament