Jak otrzymać zasiłek z pomocy społecznej
Aby dostać pomoc finansową, trzeba złożyć wniosek, cierpliwie znieść wywiad środowiskowy i czekać na decyzję. Czasem trzeba jeszcze podpisać kontrakt socjalny
Kryteria przyznawania zasiłków określa ustawa o pomocy społecznej. Co do zasady cały ten system opiera się na trzech podstawowych rodzajach zasiłków: stałym, okresowym i celowym. Potrzebujący mogą ubiegać się również o inne świadczenia. Są to przede wszystkim zasiłek i pożyczka na ekonomiczne usamodzielnienie, pomoc dla rodzin zastępczych czy na usamodzielnienie oraz kontynuowanie nauki. Ostatnim z wymienionych w art. 36 ustawy świadczeniem pieniężnym z pomocy społecznej jest udzielane na utrzymanie i pokrycie wydatków związanych z nauką języka polskiego dla cudzoziemców, którzy w Polsce uzyskali status uchodźcy.
Komu można przyznać
O pomoc finansową mogą się ubiegać osoby, które spełniają warunki określone w przepisach ustawy o pomocy społecznej. Pierwszym i podstawowym jest trudna sytuacja życiowa. Przyczyn takiej sytuacji można doszukiwać się w sieroctwie, ubóstwie, bezdomności, bezrobociu, niepełnosprawności czy przemocy w rodzinie (art. 7 ustawy o pomocy społecznej). Ustawa wymienia przy tym jedynie przykładowe powody uzasadniające udzielenie pomocy.
Drugi warunek to trudna sytuacja finansowa, czyli odpowiednio niski dochód miesięczny osoby lub rodziny ubiegającej się o zasiłek. Nie może on być wyższy od określonego kryterium...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta