Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Po wkroczeniu poborcy podatek może nigdy się nie przedawnić

23 kwietnia 2009 | Dobra firma | Izabela Lewandowska

Zastosowanie przez poborcę skarbowego środka egzekucyjnego, o którym podatnik został powiadomiony, powoduje przerwanie biegu przedawnienia egzekwowanej należności

Wszystkie podatki ulegają przedawnieniu. Jednak moment, w którym fiskus nie będzie mógł z tego powodu egzekwować ich przymusowo, może zostać przesunięty w czasie wskutek zawieszenia lub przerwania biegu przedawnienia. Przyczyną przerwania biegu terminu przedawnienia jest w praktyce przede wszystkim zastosowanie środka egzekucyjnego, o którym podatnik został powiadomiony. Powód drugi to ogłoszenie upadłości.

W pierwszym wypadku przerwa kończy się z dniem zastosowania środka egzekucyjnego.

Po przerwaniu biegnie na nowo

Po przerwie rozpoczyna bieg kolejny okres przedawnienia, a więc odpowiednio przedłuża się okres, w którym podatek może być przymusowo ściągnięty. W ten sposób działania poborcy podatkowego mogą spowodować, że podatek czy inna należność, do której mają zastosowanie przepisy ordynacji o przedawnieniu, może – przynajmniej teoretycznie – nie przedawnić się nigdy. Kolejne bowiem wszczęcie postępowania egzekucyjnego i kolejne zastosowanie w nim środka egzekucyjnego, o którym podatnik został zawiadomiony, powoduje taki sam skutek. Znowu bieg przedawnienia zostaje przerwany i od dnia następnego po zastosowaniu środka egzekucyjnego zaczyna ono biec na nowo.

Tak kwestie te normuje art. 70 § 3 ordynacji podatkowej (dalej op). Art. 70 § 5, który nie pozwalał na wielokrotne przerwanie biegu przedawnienia, został...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8300

Spis treści
Zamów abonament