Montaż towarów przez producenta to dostawa czy usługa?
Czy montując własne towary producent świadczy usługę, czy może jest to dostawa? Z problemem tym od lat borykają się przedsiębiorcy. Tymczasem od odpowiedzi na to pytanie zależy, czy od transakcji zapłacą 7, czy 22 proc. VAT
Gdy po licznych orzeczeniach wydawało się, że sprawa opodatkowania robót budowlano-montażowych nie powinna już dłużej budzić sporów, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wydał wyrok, po którym podatnicy na nowo zaczęli mieć wątpliwości.
Jestem stolarzem. Montuję schody w domach i mieszkaniach na indywidualne zamówienia klienta. Byłem przekonany, że mogę stosować stawkę 7 proc., ale ostatnio przeczytałem, że montaż schodów z balustradą jest objęty 22 proc. Jaka stawka jest więc właściwa? A może powinien wystawiać dwie faktury: jedną ze stawką 7 proc. na same schody i drugą ze stawką 22 proc. na usługę montażu?
Pytanie czytelnika dotyczy problemu, którym przez kilka ostatnich lat zajmowały się polskie sądy. Niedawny wyrok WSA w Gliwicach (z 6 lutego 2009 r., III SA/Gl 1226/08) pokazuje, że sprawa długo jeszcze może być kontrowersyjna.
Sąd stwierdził bowiem, że dostawa schodów i balustrad wraz z ich montażem jest opodatkowana według stawki 22 proc. VAT. Tymczasem cały problem sprowadza się właśnie do tego, czy montaż towarów przez ich producenta jest dostawą, czy usługą. Bo jeśli dostawą, to poprawna byłaby rzeczywiście stawka 22 proc. Ale jeśli usługą, to można by stosować 7 proc.
Montaż drzwi i okien
Przez pewien czas największy spór o to toczyli z fiskusem producenci okien i drzwi. Ostatecznie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta