Kroczący przodek foki
Szkielet krewniaka dzisiejszych morskich ssaków odkryty na Dalekiej Północy pozwolił nie tylko znaleźć brakujące ogniwo ewolucji, ale także potwierdzić przypuszczenia Karola Darwina sprzed ponad 150 lat
Na szkielet zwierzęcia sprzed 20 – 24 mln lat, przodka dzisiejszych fok, morsów i słoni morskich, natrafili kanadyjscy i amerykańscy uczeni podczas badań na północy Kanady. Naukowy raport i opis zwierzęcia, któremu badacze nadali łacińską nazwę Puijila darwini, przynosi dzisiejsze wydanie magazynu naukowego „Nature”.
Hołd złożony Darwinowi
Wyprawie terenowej przewodziła dr Natalia Rybczynski, paleontolog z Canadian Museum of Nature. Według niej szczątki nieznanego dotąd zwierzęcia to „brakujące ogniwo” w ewolucji płetwonogich mięsożernych ssaków, które w procesie poszerzania terytoriów opanowały przybrzeżne wody morskie.
Przodek foki miał silnie umięśnione, w pełni sprawne nogi, ale palce stóp połączone błoną
– Przejście z lądu do morza ssaków płetwonogich jest trudne do przestudiowania, dysponujemy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta