Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowa afera z gruntami Kościoła

23 kwietnia 2009 | Kraj | Izabela Kacprzak
Towarzystwo  im. Brata Alberta  w Krakowie sprzedało  bez wymaganej prawem kanonicznym zgody kościelnych zwierzchników m.in. teren,  na którym stoi Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Węgrzcach
autor zdjęcia: Piotr Guzik
źródło: Fotorzepa
Towarzystwo im. Brata Alberta w Krakowie sprzedało bez wymaganej prawem kanonicznym zgody kościelnych zwierzchników m.in. teren, na którym stoi Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Węgrzcach

Towarzystwo im. św. Brata Alberta z Krakowa sprzedało bez zezwolenia zwierzchników kilkadziesiąt działek

Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta w Krakowie, które działa na rzecz zakonu albertynek, jest jednym z największych beneficjentów Komisji Majątkowej przy MSWiA. W ciągu 14 miesięcy otrzymało z zasobów Skarbu Państwa prawie 1500 ha ziemi na Śląsku i w Małopolsce jako rekompensatę za grunt utracony po wojnie.

Towarzystwo szybko sprzedało odzyskane grunty prywatnym właścicielom. Jak się okazuje – bez wymaganych prawem kanonicznym zezwoleń.

Przy transakcjach o mniejszej wartości na sprzedaż powinien się zgodzić ordynariusz. Przy największych – Watykan

To kolejne kontrowersje związane ze sprawą zwrotu gruntów przez 12-osobową komisję przedstawicieli Kościoła i rządu. Wcześniej „Rz” ujawniała już, że zwracaną Kościołowi ziemię wyceniają pełnomocnicy kościelnych instytucji. Prokuratury w Gliwicach i Warszawie prowadzą niezależne śledztwa, gdyż istnieje podejrzenie, że wyceny były mocno zaniżone.

Gdzie zgoda Watykanu

Bracia Artur i Piotr P. 17 grudnia 2007 r. kupili od krakowskiego towarzystwa grunty w podkrakowskiej gminie Zielonka, w sumie 35 ha.

Chcą wybudować tam osiedle ekskluzywnych domów jednorodzinnych. – Bardzo im na tym zależy, przekonują radnych do inwestycji, chcą wpłacić na rzecz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8300

Spis treści
Zamów abonament