Jak żyć z cukrzycą
Poznaj chorobę, aby ją zwyciężyć
Zmiana diety, porzucenie nałogów, aktywny, ale spokojny tryb życia i przestrzeganie zaleceń lekarskich. Zmiana życiowych przyzwyczajeń nie musi oznaczać u chorych końca radości i rezygnacji ze wszystkich osobistych planów, aspiracji czy nawet krótszego życia.
Co łączy poetę Jana Kasprowicza, pisarza Kornela Makuszyńskiego i znakomitą wokalistkę jazzową Ellę Fitzgerlad? Wszyscy oni chorowali na cukrzycę. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, w Polsce w 2005 roku 9,1 proc. dorosłego społeczeństwa miało cukrzycę lub stan przedcukrzycowy.
– Te liczby są bardzo duże, groźne, pokazują, jak poważnym problemem społecznym jest ta choroba – mówi prof. zw. dr hab Jan Tatoń, diabetolog z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (Szpital Bródnowski), autor książki „Cukrzyca w Polsce – można lepiej” (wspólnie z prof. A. Czech). Dodaje, że w momencie gdy pacjent słyszy diagnozę lekarską, to na ogół przeżywa emocjonalny wstrząs.
– Chorzy widzą wówczas, że ich zdolność do zdrowia i życia, do realizacji swoich planów i marzeń jest bardzo poważnie zagrożona. Pojawia się u nich bardzo ciężka reakcja psychoemocjonalna, którą lekarze muszą zmniejszyć. Wiedzą oni też, że dobre...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta