Kiedy lepszy najem, a kiedy dzierżawa
Grunty rolne, sady, plantacja, papiery wartościowe, jezioro, a nawet prawo do przedsiębiorstwa stanowiącego zorganizowaną całość – to wszystko można wydzierżawić. Dlaczego? Bo przynoszą pożytki
Zasady dzierżawy regulują przede wszystkim przepisy kodeksu cywilnego (art. 693 – 709 k.c.). Zgodnie z nimi właściciel może oddać nieruchomość (lub inną rzecz) na czas oznaczony lub nieoznaczony do korzystania wraz z prawem pobierania pożytków. W zamian dzierżawca zobowiązuje się płacić mu czynsz.
Dzierżawę traktuje się jako odmianę najmu, obie te umowy różnią się między sobą przede wszystkim tym, że z dzierżawy czerpie się pożytki, a z najmu – już nie (art. 694 k.c.).
PrzykładJeżeli przedmiotem umowy jest tylko korzystanie z określonego lokalu, wtedy wchodzi w grę umowa najmu, jeżeli natomiast chodzi o lokal wraz z urządzeniami technicznymi oraz zaangażowanymi pracownikami wraz z prawem pobierania pożytków, jakie one przynoszą – wtedy w grę wchodzi umowa dzierżawy.
Przepisy są rygorystyczne, gdy chodzi o poddzierżawę. Dzierżawca nie może tego uczynić bez zgody nawet do bezpłatnego używania. Jeżeli nie zastosuje się do tego zakazu, wówczas właściciel ma pełne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta