Geniusz artystów i pieniądze
- Martwi mnie, że Polacy niezbyt chętnie uczestniczą w życiu kulturalnym. Dlatego kładę tak ogromny nacisk na edukację kulturalną najmłodszych, ale też dorosłych - mówi Bogdan Zdrojewski
Rozmowa z Bogdanem Zdrojewskim. Wywiad z ministrem rozpoczyna nasz cykl publikacji przed Kongresem Kultury
Rz: Raport, który został przygotowany na Kongres Kultury w Krakowie, przestrzega przed katastrofą. Rosną dotacje z funduszy europejskich, ale po 2015 r. się skończą. Tymczasem nakłady państwa na kulturę od 2004 r. maleją. W 1995 r. stanowiły 1,05 proc. wszystkich wydatków państwa, obecnie – tylko 0,87.
Bogdan Zdrojewski: Te dane wymagają interpretacji. Zacznijmy od tego, że roku 1995 i obecnego nie można porównywać! Miała wtedy miejsce reforma samorządowa, najpierw był „projekt pilotażowy” dotyczący metropolii, a następnie powołano do życia powiaty i urzędy marszałkowskie. W efekcie tych reform 50 proc. odpowiedzialności za kulturę przeniesiono na samorządy terytorialne wszystkich szczebli i ograniczono w ten sposób udział ministerstwa do 25 proc. wydatków publicznych na ten cel. Pamiętać trzeba jednak, że nominalnie te środki pozostają na zbliżonym poziomie. Dziś w Polsce wydaje się na kulturę nieco ponad 9 mld zł, z tego około 5 mld wydają samorządy, 2,5 mld ministerstwo, a pozostałe przypadają na różnego rodzaju inne instytucje (TV, PISF, podmioty prywatne i inne).
Ma pan jednak rację, że kultura nie jest beneficjantem wzrostu gospodarczego dwóch dekad, a były też lata, gdy traciła.
Fakty są takie, że wydatki innych państw na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta