Materia w służbie ducha
ROZMOWA: o. Bernard Sawicki OSB, opat Opactwa Benedyktynów w Tyńcu
Rz: Co ojciec mówi odwiedzającym, gdy pytają o to miejsce?
Bernard Sawicki: Że to splot ducha i jego rozmaitych przejawów czy też materii, która się wyraża w kulturze, architekturze, sztuce, przyrodzie i w historii. Tak się złożyło, że przez 965 lat to miejsce tym wszystkim nabrzmiewało i dzięki Bogu możemy kontynuować to dziedzictwo. Właśnie tutaj i teraz jako grupa mnichów, która jest kolejnym ogniwem w tej historii. Dzięki odnowie opactwa 70 lat temu historia na nowo została przywrócona. My czujemy presję miejsca i jego walorów. Staramy się więc, by funkcjonowało we współczesności. A że to się wiąże z różnymi dodatkowymi działaniami, jest tym ciekawiej. To tradycja wartości, które od zawsze były ważne dla Polski, całej Europy i świata. Z tym związana jest ogromna odpowiedzialność, która przekłada się na konkretną postawę we współczesnym świecie w postaci kontekstów lokalnych, ale też szerzej.
Co jest sensem tego miejsca?
To sprawa ducha. Przekonanie, że istnieje jakiś świat, jakaś rzeczywistość nadprzyrodzona, poza tym, co doczesne, i to akurat połączone jest z tradycją chrześcijańską. Ludzie, którzy tu przychodzą, nawiązują do Reguły napisanej przez świętego Benedykta 1500 lat temu, która w historii Europy odegrała wielką rolę. Ta Reguła interpretuje Ewangelię. Są chrześcijanie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta