Polskie prawo znów przed ETS
Trybunał w Luksemburgu rozstrzygnie, czy Polska łamie unijne przepisy ograniczając odliczenie VAT od importu usług z rajów podatkowych. Z takim pytaniem zwrócił się do niego Naczelny Sąd Administracyjny
Sędziowie zwrócili się z pytaniem prejudycjalnym do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, rozpatrując skargę kasacyjną od wyroku WSA w Gliwicach (I FSK 990/09). Uznali, że uzyskanie odpowiedzi jest potrzebne, ponieważ orzecznictwo sądowe w tej kwestii nie jest jednolite.
Wątpliwości, że polskie prawo jest niezgodne z prawem Unii Europejskiej, nie mają natomiast eksperci. Twierdzą, że polska regulacja nie może być stosowana, bo nie dość, że narusza podstawową zasadę prawa wspólnotowego, czyli zasadę proporcjonalności, to jeszcze przepis 17.6 dyrektywy UE nr 112/2006 i zawartą w nim klauzulę stałości. Mimo że podobny przepis istniał w poprzedniej ustawie o podatku od towarów i usług.
Wyłączenie dla wszystkich
Chodzi o art. 88 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. Zgodnie z nim obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta