Zmieńmy styl życia, a będziemy zdrowsi
Prof. Edwin Gale z Wielkiej Brytanii, światowej sławy ekspert z zakresu diabetologii. Redaktor prestiżowego pisma „Diabetologia” oraz autor recenzji i opinii o różnych aspektach cukrzycy
Rz: Jakie są standardy europejskie w edukacji na temat cukrzycy? Jakie wzory powinniśmy wykorzystać?
Prof. Edwin Gale: Badałem ten temat, zanim przyjechałem do Polski, i okazuje się, że standardów nie ma. Są wytyczne odnośnie do tego, jak należy edukować, ale nie zostało to jeszcze nigdzie spisane, by można było z tego korzystać jak z książki kucharskiej, by edukacja była skuteczna. Jeśli jakieś standardy istnieją, mają one charakter krajowy, ale nie europejski. Wymagania czy wytyczne obowiązujące w jednym kraju mogą mieć inne odpowiedniki w innym kraju, dlatego bardzo trudno stworzyć jedne standardy europejskie. Ale wykorzystując doświadczenie związane z wizytą w Polsce, zwrócę się do Europejskiego Towarzystwa ds. Badań nad Cukrzycą i zaproponuję prace nad stworzeniem takiego standardu.
Często pan profesor podróżuje po świecie, zajmując się problemami leczenia cukrzycy w różnych krajach. Jakie są globalne problemy w leczeniu cukrzycy w krajach rozwiniętych, a jakie w rozwijających się?
W krajach rozwijających się istnieje podstawowy problem – chodzi o brak dostępu do insuliny. 50 tysięcy dzieci umiera rocznie z tego powodu. Według mnie brak leków to najczęstsza przyczyna zgonów w cukrzycy typu I w dzieciństwie. Kolejnym problemem w krajach rozwijających się jest brak uporządkowanej opieki diabetologicznej, którą w zasadzie dałoby się zapewnić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta