„Źródła monastyczne” u źródeł chrześcijaństwa
Korzenie benedyktyńskiego wydawnictwa sięgają lat 60. ubiegłego stulecia, kiedy to właśnie w Tyńcu rozpoczęto prace nad redakcją Biblii Tysiąclecia oraz polskiego przekładu ksiąg liturgicznych.
W latach 80. XX wieku nakładem opactwa wydano krótką serię książek, tzw. serię z mniszkiem, poświęconą duchowości monastycznej, lecz dopiero nowa sytuacja lat 90. dała możliwości do wydawania książek religijnych.
– My w zasadzie nie robimy nic nowego – mówi dyrektor wydawnictwa br. Michał Gronowski OSB. – Kontynuujemy jedynie tradycję sięgającą jeszcze późnej starożytności. Od zarania chrześcijaństwa mnisi zajmowali się pisaniem, przepisywaniem i można by powiedzieć: produkcją książki. W XVII w. francuscy mnisi z Kongregacji św. Maura zrobili krok dalej i zaczęli wydawać, już drukiem, szereg tekstów klasycznych i średniowiecznych. Właśnie do tych tradycji nawiązuje wydawnictwo tynieckie.
Obecnie wydawnictwo tynieckie to oficyna nastawiona na dotarcie do czytelników zainteresowanych pogłębianiem własnej duchowości,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta