Sporządzamy listę płac dla pracowników wykonujących zadania za granicą
Zanim zaczniesz liczyć, ile masz wypłacić netto zatrudnionemu, którego wysłałeś do pracy w Rosji, sprawdź, jakiego prawa musisz przestrzegać przy ustalaniu należności publicznoprawnych – krajowego czy rosyjskiego
Prawidłowe sporządzenie listy płac dla polskich pracowników pracujących za granicą jest dużym wyzwaniem dla służb kadrowo-płacowych. Nie wszystkie programy płacowe są do tego przystosowane, co dodatkowo utrudnia rozliczenie tych osób. Nie zawsze wiemy, które przepisy podatkowe czy zusowskie zastosować w konkretnym przypadku. Dlatego w pierwszej kolejności musimy ustalić, czy pracownik pracujący za granicą to pracownik odbywający zagraniczną podróż służbową, czy oddelegowany. Przepisy dotyczące opodatkowania i oskładkowania odrębnie regulują bowiem sytuację każdego z nich.
Wykonywanie zadania służbowego poza stałym miejscem pracy, w terminie i państwie wskazanym przez pracodawcę to podróż służbowa odbywana poza granicami kraju (por. art. 775 § 1 kodeksu pracy). Istotą podróży służbowej jest więc polecenie jej odbycia wydane przez pracodawcę, co oznacza, że zgoda pracownika nie ma tu znaczenia.
W podróży służbowej
Pracownikom odbywającym podróż służbową poza granicami kraju przysługują z tego tytułu diety i inne należności, jak zwrot kosztów: przejazdów, noclegów i innych udokumentowanych wydatków, określonych w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta