Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczamy faktury korygujące

02 listopada 2009 | Dobra firma | Marcin Szymankiewicz

Przedsiębiorca, który np. udzieli rabatu czy z innej przyczyny obniży cenę, może zmniejszyć swój obrót i należny podatek, wystawiając fakturę korygującą. Skutki takiej korekty trzeba rozliczyć w ściśle określony przez ustawodawcę sposób i po spełnieniu pewnego formalnego warunku

Jest nim uzyskanie potwierdzenia odbioru faktury korygującej od nabywcy towaru czy usługi.

Tak wynika z art. 29 ust. 4a ustawy o VAT. Określone w tym przepisie zasady korekty stosuje się odpowiednio w razie stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawienia korekty do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna (art. 29 ust. 4c ustawy o VAT).

Wymóg posiadania potwierdzenia faktury korygującej dotyczy także korekt in minus sprzedaży zwolnionej (interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 7 kwietnia 2009 r., IPPP2/443-89/09-2/IK). Wprawdzie taka korekta nie ma bezpośredniego wpływu na wysokość należnego VAT, bo podatek ten w tym wypadku nie wystąpi, trzeba jednak pamiętać, że wysokość obrotu zwolnionego może mieć znaczenie dla właściwego ustalenia proporcji odliczenia VAT (o której mowa w art. 90 ust. 2 ustawy o VAT) przez podatników zobowiązanych do rozliczenia niektórych zakupów według struktury sprzedaży.

Zmniejszamy należny VAT

Dla organów podatkowych potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę oznacza akceptację zmiany wartości zawartych na fakturze (zob. interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 3 kwietnia 2009 r., IPPP2/443-88/09-2/IK). Zatem dopiero posiadanie przez sprzedawcę potwierdzenia odbioru faktury korygującej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8463

Spis treści

Pożegnania listopad 2008 – październik 2009

Zamów abonament