Nie można wyrokować przed wyrokiem
Nie tylko sędzia nie może przed zakończeniem sprawy ujawniać poglądów na to, jak powinna się ona zakończyć, a nawet jak przebiegać
Dotyczy to również posłów czy urzędników, którzy zajmują się rozstrzyganiem niektórych spraw. Kwestia ta odżyła po wypowiedzi prawdopodobnego przewodniczącego komisji śledczej posła Mirosława Sekuły (PO), który ogłosił, że jest przeciwny dowodowi z konfrontacji premiera Donalda Tuska z byłym szefem Centralnego Biura Antykorupcyjnego Mariuszem Kamińskim. Co gorsza nie uzasadniał tego np. zbędnością takiego dowodu, ale tym, że konfrontacja taka byłaby niewłaściwa z punktu widzenia „obrazu państwa”. A zatem okolicznością niezwiązaną z przedmiotem prac komisji.
Temida niemową
Gdyby to powiedział jakikolwiek sędzia, pewnie zostałby wyłączony ze sprawy, jeśli tylko któraś ze stron zgłosiłaby taki wniosek.
Dlaczego wstrzemięźliwość w tym względzie sędziego (rozstrzygającego) jest taka ważna? Dlaczego wszystkie procedury sądowe – karna, cywilna,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta