Kara zapłacona do budżetu nie obniży dochodu
Mandatu za wykroczenie drogowe ani innej opłaty o charakterze sankcyjnym nie zaliczymy do kosztów uzyskania przychodów
W wykazie wydatków, które nie są przez ustawodawcę uznawane za koszty uzyskania przychodów, wiele dotyczy różnego rodzaju przymusowych opłat, które mają charakter sankcji. I tak np. nie są kosztem podatkowym opłaty sankcyjne, które zgodnie z odrębnymi przepisami podlegają wpłacie do budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego.
Darmowe parkowanie
Jak wynika z pisma Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 14 marca 2008 r. (ITPB1/415-759/07/IG), przepis ten ma zastosowanie np. do dodatkowych opłat z tytułu nieopłacenia kosztów postoju w miejscu płatnego parkowania. Interpretacja ta dotyczyła spółki jawnej, która prowadzi salon samochodowy. Posiada dużą liczbę samochodów testowych i zastępczych, wykorzystywanych zarówno przez pracowników, jak i klientów. Zdarza się, że nie płacą oni za parkowanie na terenie miasta. Wtedy spółka obciążana jest dodatkową opłatą w wysokości 50 zł.
Izba zwróciła uwagę, że opłata ta wynika z art. 13f ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych. Jest pobierana przez zarząd drogi albo przez zarządcę drogi. Jej wysokość określa rada gminy. Jednocześnie w myśl art. 19 ust. 1 ustawy zarządcą drogi jest organ administracji rządowej lub jednostki samorządu terytorialnego. Organ podatkowy wskazał, że wydatki o charakterze sankcyjnym i karnym nie mogą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta