Kiedy danina zapłacona fiskusowi zmniejsza podstawę opodatkowania
Płacone przez przedsiębiorcę podatki, inne daniny publicznoprawne to jeden z kosztów funkcjonowania firmy. Nie zawsze jednak taki wydatek może być ujęty w kosztach uzyskania przychodu
Wyjątki od reguły, że zapłacone w związku z działalnością gospodarczą podatki są kosztem uzyskania przychodów, zostały przewidziane w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT i odpowiednio art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.
PIT, CIT...
Takim wyjątkiem jest podatek dochodowy – tak samo PIT, jak i CIT. Z orzecznictwa wynika, że wyłączenie z kosztów dotyczy nie tylko podatku dochodowego zapłaconego w Polsce, ale też za granicą. Jak stwierdził WSA w Warszawie w wyroku z 12 stycznia 2004 r. (III SA 731/02): „Żaden podatek dochodowy – także podatek dochodowy nałożony przez państwo inne niż Polska – nie może być kosztem uzyskania przychodów w związku z treścią art. 16 ust. 1 pkt 15 ustawy o CIT”.
Pogląd ten poparł NSA w wyroku z 19 listopada 2004 r. (FSK 1240/04). Podkreślił, że ustawa o CIT nie definiuje pojęcia podatku, ale używa go również w odniesieniu do należności publicznoprawnych płaconych na rzecz obcego państwa. Wyłączenie zawarte w art. 16 ust. 1 pkt 15 ustawy o CIT dotyczy zatem również podatku dochodowego płaconego w innym państwie.
Organy podatkowe, powołując się na to wyłączenie, odmawiają także prawa zaliczenia do kosztów podatku u...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta