Bez wpisu do rejestru już się nie obejdzie
Firmy wprowadzające na polski rynek ogniwa elektryczne muszą się wpisać do nowego rejestru. Wszyscy,nie tylko przedsiębiorcy, mają obowiązek zbierać selektywnie powstałe z tych produktów odpady
Przepisy ustawy o bateriach i akumulatorach stosuje się do wszelkiego rodzaju baterii i akumulatorów, niezależnie od ilości, kształtu, pojemności, masy, składu, sposobu użycia oraz od tego, czy są częścią składową urządzenia (lub tzw. jego przynależnością) czy dodatkiem do innych produktów. Ustawa określa też sposoby postępowania ze zużytymi bateriami i akumulatorami.
W ewidencji od 30 listopada
Nowy rejestr dla wprowadzających i przetwarzających baterie i akumulatory prowadzi główny inspektor ochrony środowiska. Ruszył on 1 października 2009 r. Żeby się zarejestrować, przedsiębiorca musi złożyć stosowny wniosek. Uzyska też numer rejestrowy, który od1 stycznia 2010 r. poda na dokumentach związanych z obrotem tymi wyrobami. Wpis do rejestru z reguły będzie odpłatny (o wyjątkach piszę dalej).
Ponadto corocznie, z wyjątkiem roku, w którym dokonano wpisu, trzeba uiścić opłatę roczną.
Firmy już wprowadzające ogniwa muszą się wpisać do 30 listopada 2009 r. Te, które dopiero rozpoczynają działalność, wpisują się na bieżąco.
Nie wszyscy płacą
Opłaty rocznej przedsiębiorca nie płaci w roku, w którym została uiszczona opłata rejestrowa. Przedsiębiorcy prowadzący zakłady przetwarzania zużytych baterii lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta