Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zaniechaną inwestycję trzeba zbyć lub zlikwidować

02 listopada 2009 | Dobra firma | Anna Koleśnik; I.L.

Przepisy podatkowe nie wyłączają już z kosztów firmy strat spowodowanych zaniechaniem inwestycji. Jednak interpretacje organów podatkowych sprawiają, że możliwość rozliczenia nietrafionych wydatków inwestycyjnych bywa znacznie ograniczona

Od 1 stycznia 2009 r. z ustawy o podatkach PIT i CIT zniknął przepis, który mówił, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów zaniechanych inwestycji. Pojawił się za to całkowicie nowy art. 22 ust. 5e ustawy o PIT i art. 15 ust. 4f ustawy o CIT, z których wynika, że koszty zaniechanych inwestycji są potrącalne w dacie ich likwidacji lub zbycia.

Musi być związek z przychodem

W ustawie nowelizującej nie zawarto żadnego przepisu przejściowego, stąd należy uznać, że nowe regulacje dotyczą wszystkich zaniechanych inwestycji, które zostały zlikwidowane, począwszy od tego roku (bez względu na to, kiedy zostały rozpoczęte czy przerwane).

Jak trafnie zauważyła Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 10 lipca 2009 r. (IPPB5/423-222/09-2/DG) „ustawodawca dozwala (...) rozliczyć w kosztach podatkowych koszty inwestycji, która nie została przez podatnika dokończona, nie żądając spełnienia jakichś dodatkowych warunków, np. zaniechania z określonych powodów. Niewątpliwie jednak podatnik rozliczający w kosztach podatkowych wydatki poniesione na taką inwestycję powinien być w stanie wykazać, że podejmując ją, zakładał jej związek z uzyskiwaniem przychodów lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów. Warunek ten jest podstawowy w zaliczeniu wydatku do kosztu uzyskania przychodów”.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8463

Spis treści

Pożegnania listopad 2008 – październik 2009

Zamów abonament