Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie każda strata podatkowa przepada przy połączeniu firm

02 listopada 2009 | Dobra firma | Daniel Kijak

Mimo ustawowego zakazu odliczania strat podatkowych przy fuzjach spółek, połączenie, które jest rozliczane dla celów księgowych tzw. metodą łączenia udziałów, pozwala na zachowanie prawa do rozliczenia straty spółki przejmowanej przez spółkę przejmującą

Przy łączeniu się spółek zasadą wynikającą z ordynacji podatkowej (op) jest sukcesja praw i obowiązków, tj. sytuacja, w której następca prawny wstępuje w prawa i obowiązki poprzednika prawnego wynikające z przepisów prawa podatkowego (art. 93 op). W konsekwencji, w wyniku połączenia, na spółkę powstałą przechodzą wszelkie prawa i obowiązki spółek łączonych bądź przejmowanych.

Zakaz odliczania strat

Wyjątek od zasady sukcesji podatkowej wprowadzają przepisy ustawy o CIT dotyczące odliczania strat. Zgodnie z brzmieniem jej art. 7 ust. 3 pkt 4 w razie łączenia się przedsiębiorców przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się strat przedsiębiorców łączonych lub przejmowanych. Oznacza to, że straty spółki łączonej lub przejmowanej nie mogą pomniejszyć dochodu spółki przejmującej lub powstałej po połączeniu. W efekcie takie straty w rozliczeniu podatkowym przepadają. Celem takiego rozwiązania jest ograniczenie fuzji, których głównym powodem byłoby zmniejszanie zobowiązań podatkowych spółek poprzez pomniejszenie własnego dochodu o straty spółek łączonych lub przejmowanych.

Definicja straty

Ustawa o CIT definiuje stratę jako nadwyżkę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8463

Spis treści

Pożegnania listopad 2008 – październik 2009

Zamów abonament