Bez przetargu tylko za zgodą rady
Zasadą jest, że gminne nieruchomości są sprzedawane lub oddawane w użytkowanie wieczyste w drodze przetargu. Podobnie jest w przypadku zawierania umów najmu lub dzierżawy na czas dłuższy niż trzy lata lub nieoznaczony
Należące do gmin grunty, budynki i budowle są zbywane na zasadach określonych przepisami ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. DzU z 2004 r. nr 261, poz. 2603 ze zm.). Zgodnie z treścią jej art. 37 ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, nieruchomości są sprzedawane lub oddawane w użytkowanie wieczyste w drodze przetargu. Przytoczone w tym przepisie ustępy 2 i 3 art. 37 zawierają natomiast wyjątki, czyli te przypadki, w których możliwe jest zbycie gminnej nieruchomości bez konieczności organizowania przetargu.
Obowiązek organizacji przetargów na najem lub dzierżawę gminnych nieruchomości wynika natomiast z art. 37 ust. 4 omawianej ustawy. Zgodnie z jego treścią przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio przy zawieraniu umów użytkowania, najmu lub dzierżawy na czas oznaczony dłuższy niż trzy lata lub na czas nieoznaczony. Wojewoda albo odpowiednia rada lub sejmik mogą wyrazić zgodę na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia tych umów.
Wykładnia wypracowana przez sądy...
Powszechnie obecnie stosowaną wykładnię art. 37 ust. 4 ustawy o gospodarce nieruchomościami wypracowało...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta