Członek zarządu może podróżować w interesach na rachunek spółki
Gdy spółka pokrywa wydatki na podróż służbową członków zarządu, może obciążyć nimi swoje koszty. Także gdy nie dotyczą one pracowników, tylko osób pełniących funkcje na podstawie zlecenia czy powołania
Ponieważ nie ma przepisu szczególnego, który by odnosił się do takiej sytuacji, trzeba pamiętać o ogólnej zasadzie: aby wydatek mógł być zaliczony do kosztów podatkowych, musi być poniesiony w celu osiągnięcia przychodów, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów i nie może być wyłączony z takich kosztów na mocy art. 16 ustawy o CIT.
Podstawą takiego wyłączenia nie jest z pewnością art. 16 ust. 1 pkt 38 ustawy o CIT. Mówi on, że nie uważa się za koszt uzyskania przychodu wydatków związanych z dokonywaniem jednostronnych świadczeń na rzecz udziałowców (akcjonariuszy) niebędących pracownikami. Zakaz ten odnosi się jednak wyłącznie do jednostronnych świadczeń, a za takie nie można uznać zwrotu wydatku (kosztu) poniesionego w związku z podróżą służbową przez członków zarządu – udziałowców na rzecz spółki. Pogląd ten podzielił NSA w wyroku z 27 marca 2007 r. (II FSK 429/06).
Potrzebna odpowiednia dokumentacja
Wydatki związane z podróżą członka zarządu będą kosztem podatkowym, pod warunkiem że podróż ma ścisły związek z działalnością spółki i spółka jest w stanie to wykazać. Cały ciężar dowodu spoczywa na spółce, która powinna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta