Zagraniczny podatek naliczony nie może być traktowany tak jak polski VAT
Polscy przedsiębiorcy zawierają coraz więcej transakcji za granicą. Czy zapłacony tam podatek od wartości dodanej – odpowiednik polskiego VAT – mogą uwzględnić w kosztach firmy?
Ponieważ ustawy o PIT i CIT wyłączają z kosztów podatkowych jedynie podatek od towarów i usług i do VAT mają zastosowanie przewidziane w nich wyjątki od tej reguły, przedsiębiorca, który zapłacił podatek obrotowy będący odpowiednikiem polskiego VAT od zakupów poza granicami Unii Europejskiej, może bez ograniczeń zaliczyć go do kosztów podatkowych (oczywiście, pod warunkiem że zakupy te służyły działalności gospodarczej opodatkowanej PIT lub CIT w Polsce). Wydatek ten spełnia bowiem definicję kosztu uzyskania przychodu (tak np. interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 28 stycznia 2008 r., IBPB3/423-257/07/SD).
Zakupy w Unii
Natomiast jeśli chodzi o podatek od wartości dodanej (czy to naliczony, czy należny) zapłacony w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, organy podatkowe stoją na stanowisku, że może być on kosztem firmy, o ile spełnione są warunki określone w ustawach o PIT i CIT – tak jak w wypadku polskiego VAT.
I to mimo że ustawy o podatkach dochodowych wyraźnie mówią tylko o podatku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta