Wzorowe zebranie wspólnoty czy spotkanie towarzyskie
Jeżeli zebranie we wspólnocie mieszkaniowej nie zostanie zwołane z zachowaniem trybu przewidzianego w ustawie o własności lokali, nie będzie niczym innym jak tylko spotkaniem towarzyskim właścicieli. W konsekwencji podjęte na nim decyzje nie będą miały mocy prawnej
Rz: Czytelniczka pisze: „Kupiłam właśnie mieszkanie od dewelopera. W umowie notarialnej jest zapis, że zarządza budynkiem do końca tego roku. Ponieważ za mkw. mieszkania płacę 7 zł (utrzymanie, zarządzanie oraz zaliczki na wodę i ogrzewanie), a w bloku nieopodal znajomy – 4,4 zł za mkw., chciałabym zmienić zarządcę. Jak to zrobić, jak zaproponować zmiany formalnie wspólnocie?”.
Paweł Puch: Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że zmiana zarządu niekoniecznie oznacza zmianę kosztów zarządzania.
Jeśli chodzi o zasady, to jeżeli deweloper w akcie notarialnym ustanowienia odrębnej własności lokali w danej nieruchomości zastrzegł sobie, że będzie sprawował zarząd przez określony czas, mamy więc do czynienia z zarządem powierzonym. Zarząd powierzony powierza się w umowie notarialnej, zatem jego zmiana również musi nastąpić w obecności notariusza, na podstawie uchwały właścicieli lokali przez niego zaprotokołowanej. W wyniku takiej zmiany wspólnota mieszkaniowa ma dwie możliwości. Może albo powierzyć zarząd innej osobie, może też zmienić zarząd powierzony na zarząd wybrany.
Jaka jest procedura zmiany zarządu?
Uchwały właścicieli lokali są podejmowane bądź na zebraniu, bądź w drodze indywidualnego zbierania głosów przez zarząd. Prawo zwołania zebrania należy do wyłącznej kompetencji zarządu. Tylko w wypadku, gdy zarząd nie zwoła corocznego zebrania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta