Drobny poczęstunek rozliczysz w kosztach
Wydatki na poczęstunek kontrahentów w siedzibie firmy mogą być zaliczone do kosztów podatkowych, pod warunkiem jednak, że nie ma on wystawnego charakteru
Kanapki, owoce, słodycze, kawę, herbatę jako drobny poczęstunek rozliczymy w kosztach uzyskania przychodów, także gdy korzystamy z kateringu. Tak wynika z najnowszych interpretacji organów podatkowych. Z biznesowym lunchem w restauracji może być już problem.
Wyłączenie tylko dla reprezentacji
Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o PIT i art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów wydatków na reprezentację, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.
Wydatki na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów nie są więc kosztami podatkowymi tylko wtedy, gdy ponoszone są w ramach reprezentacji.
Taką wykładnię przepisów potwierdza wyrok WSA w Warszawie z 12 czerwca 2008 r. (III SA/Wa 157/08). Czytamy w nim: „wymienienie jako przykładowych wydatków na usługi gastronomiczne, zakupu żywności i napojów, w tym alkoholowych, nie oznacza, iż wydatki te nigdy nie będą kosztami. Stwierdzić należy, że nie są one kosztami jedynie wówczas, gdy mają charakter reprezentacyjny”.
Restrykcyjna interpretacja
Negocjacje z kontrahentami to dla przedsiębiorców chleb powszedni. Jeżeli odbywają się w siedzibie firmy, klienci częstowani są kawą, herbatą, ciastkami. Często rozmowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta