Nie wszystkie dodatkowe składniki pensji nauczyciela zwiększają zasiłki
Osoby z tej grupy zawodowej otrzymują oprócz wynagrodzenia zasadniczego wiele innych elementów pieniężnych. Brakuje jednak jednolitych zasad ich kwalifikacji do podstawy wymiaru świadczeń za czas choroby czy opieki nad dzieckiem
Za pierwsze 33 dni (14 dni w przypadku osób po pięćdziesiątce) niedyspozycji zdrowotnej w roku kalendarzowym szkoła płaci nauczycielowi wynagrodzenie chorobowe.
Następnie pobiera on zasiłek chorobowy, a potem ewentualnie świadczenie rehabilitacyjne. Przysługują mu również zasiłki: opiekuńczy i macierzyński na powszechnych zasadach.
Podstawę wymiaru tych należności tworzy przeciętne miesięczne wynagrodzenie , jakie uiściliśmy nauczycielowi za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy.
Jeśli pracuje on w szkole krócej niż te 12 miesięcy, podstawa to średnia pensja za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia. Gdy nauczyciel choruje w pierwszym miesiącu kalendarzowym zatrudnienia, podstawę tę stanowi wynagrodzenie, jakie by osiągnął, gdyby przepracował ten miesiąc.
Uzupełnienia dokonujemy tak, że przyjmujemy składniki:
- w stałej miesięcznej stawce – w kwocie określonej w umowie o pracę lub akcie mianowania,
- zmienne
– w wysokości uzyskanej przez podzielenie takiego wynagrodzenia za dni przepracowane przez liczbę dni przepracowanych i pomnożenie przez liczbę dni, jakie nauczyciel powinien przepracować w tym miesiącu, gdy przepracował choćby jeden dzień,
– w średniej miesięcznej wartości wypłaconej za miesiąc niedyspozycji zdrowotnej kolegom zatrudnionym na takim samym lub podobnym stanowisku, jeżeli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta