Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mediacja i ugoda lepsze niż proces i wyrok

12 lutego 2010 | Prawo | Marek Domagalski

Każdą sprawę cywilną, w której dopuszczalna jest ugoda, można oddać w ręce mediatora. Najlepiej przed wszczęciem procesu, ale także gdy już trwa

Powodzenie mediacji skraca proces albo wręcz pozwala go uniknąć, a ugodowe rozstanie zapowiada lepsze relacje w przyszłości. Ma to duże znaczenie w stosunkach gospodarczych, a tym bardziej rodzinnych.

Niepowodzenie mediacji nie ma w zasadzie negatywnych skutków (poza pewnym przedłużeniem procesu), a i tak jest z nich jakaś korzyść, gdyż zwykle łagodzą spór. Pamiętajmy też, że samo ich wszczęcie przerywa bieg przedawnienia.

Skierowanie

Mediację prowadzi się na podstawie umowy stron sporu albo postanowienia sądu. Jest jednak dobrowolna – nawet jeśli z inicjatywą występuje sąd, muszą się na nią zgodzić obie strony.

W umowie strony określają w szczególności przedmiot, osobę mediatora albo sposób jego wyboru. W praktyce to jednak sąd zwykle...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8547

Spis treści
Zamów abonament