Gdy najemca zalega z czynszem, możesz wystąpić z pozwem o zapłatę
Kiedy wynajmuje się lokal, zawsze trzeba się liczyć z ryzykiem, że najemca przestanie płacić. Jeżeli nie chce dobrowolnie oddać swojego długu, to pozostaje jedynie droga sądowa
Przepisy są jasne. Osoba, która zdecydowała się wynająć lokal, musi za niego płacić. W praktyce jednak różnie z tym bywa i z różnych powodów najemca przestaje płacić.
Zasady wnoszenia opłaty
Kodeks cywilny przewiduje, że najemca ma obowiązek płacić czynsz w umówionym terminie (art. 669 k. c.). Zasady regulowania czynszu i jego wysokość powinny wynikać z umowy najmu.
Gdyby jednak tego nie regulowała, to decydują postanowienia kodeksu cywilnego.
Warto więc zadbać, by umowa była jak najbardziej szczegółowa i określała wysokość czynszu oraz sposób waloryzacji stawek oraz podawała terminy i sposób jego uiszczania. Nie powinno też zabraknąć w niej przyczyn, z których umowę można rozwiązać.
Gdyby jednak umowa najmu nie regulowała danej kwestii, stosuje się przepisy kodeksu cywilnego.
Te mówią zaś jasno: czynsz trzeba płacić z góry. Uzależniają też termin wpłaty od czasu, na jaki zawarto umowę. Jeżeli podpisano ją na okres:
- nie dłuższy niż miesiąc – za cały czas najmu,
- gdy umowę zawarto na dłużej niż miesiąc albo gdy umowa była zawarta na czas nieoznaczony – czynsz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta