Na wychowawczym wolno dorabiać
Pracownik na urlopie wychowawczym ma prawo podjąć pracę, inną działalność oraz naukę i szkolenie. Zajęcia te nie mogą wyłączać możliwości osobistej opieki nad dzieckiem. Przebywanie na urlopie nie zwalnia też z lojalności w stosunku do pracodawcy
Pracownica kwiaciarni urodziła dziecko w 2006 r. Po urlopie macierzyńskim i wypoczynkowym poszła na trzyletni urlop wychowawczy do 2 marca 2010 r. W sierpniu 2009 r. urodziła drugie dziecko i poszła na urlop macierzyński od 19 sierpnia do 22 grudnia 2009 r. W czasie tego urlopu zaczęła świadczyć pracę w kwiaciarni otworzonej przez jej męża. Nadal jest na przyznanym wcześniej urlopie wychowawczym i złożyła kolejny wniosek o trzyletni urlop wychowawczy na następne dziecko. W firmie męża nie jest zgłoszona do ubezpieczenia.
Otwierając kwiaciarnię męża, wykorzystała wszystkie kontakty z moimi kontrahentami i klientami, szkodząc interesom mojej firmy. Czy mam prawo zwolnić ją dyscyplinarnie z uwagi na utracone do niej zaufanie? – pyta czytelnik.
Art. 1862 § 1 k.p. dopuszcza możliwość podjęcia pracy zarobkowej oraz innej działalności przez pracownika korzystającego z urlopu wychowawczego.
Może to być również praca polegająca na pomaganiu mężowi w prowadzeniu działalności gospodarczej. Aktywność taka nie może jednak kolidować ze sprawowaniem osobistej opieki nad dzieckiem. Jest to bowiem podstawowy cel korzystania z urlopu wychowawczego.
W przypadku ustalenia, że pracownik trwale zaprzestał sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, pracodawca może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta