Warunki transportu określi starosta
Aby móc się poruszać po drogach publicznych samochodem lub innym pojazdem, który przekracza swymi rozmiarami dopuszczalne normy, trzeba się postarać o zezwolenie. Wydaje je starosta
Na początku wyjaśnijmy, co to w ogóle jest pojazd nienormatywny. Definicja tego pojęcia znajduje się w przepisach ustawy o drogach publicznych (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 19, poz. 115 ze zm.).
Jak wynika z treści jej art. 4 pkt 25, jest to pojazd (lub zespół pojazdów), którego naciski na osi wraz z ładunkiem lub bez niego są większe od dopuszczalnych, przewidzianych dla danej drogi w przepisach ustawy o drogach publicznych, albo którego wymiary i masa wraz z ładunkiem (lub bez niego) są większe od dopuszczalnych, przewidzianych w przepisach o ruchu drogowym.
Używając prostych słów: są to samochody (i nie tylko), które są za duże lub za ciężkie, aby mogły się poruszać po drogach publicznych – gminnych, powiatowych, wojewódzkich czy krajowych.
Cztery rodzaje dokumentów
Zasady wydawania zezwoleń określone zostały w ustawie – Prawo o ruchu drogowym (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 108, poz. 908 ze zm.) oraz w rozporządzeniu ministra infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków i trybu wydawania zezwoleń na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta