Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zwalniany pracownik też ma swoje prawa

12 lutego 2010 | Gazeta prawa i podatków | Sylwia Gortyńska

Jeśli szef decyduje się na rozstanie z podwładnym, musi pamiętać o tym, aby odejście takiej osoby odbyło się zgodnie z obowiązującymi przepisami. Inaczej sprawa może trafić na wokandę

Wtedy w razie przegranej firma będzie musiała przyjąć pracownika ponownie albo zapłacić mu odszkodowanie.

Wszystko będzie zależało od konkretnego przypadku. Dlatego jeszcze przed podjęciem kroków w kierunku zwolnienia danej osoby warto od razu sprawdzić, jakie wymogi przewiduje prawo pracy, aby rozstanie było prawidłowe, oraz jakie prawa przysługują odchodzącemu.

Wypowiedzenie na piśmie...

Jeśli szef decyduje się na rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem, to powinien wiedzieć, że składając takie oświadczenie woli, nie robi tego ustnie.

Powinien złożyć je na piśmie. Tak nakazuje art. 30 § 3 kodeksu pracy.

Bardziej musi uważać, gdy wypowiada umowę osobie zatrudnionej na czas nieokreślony. A to dlatego, że musi wówczas wskazać przyczynę wypowiedzenia. Taki wymóg przewidziany jest w art. 30 § 4 k.p. Przyczyna wypowiedzenia powinna być prawdziwa i konkretna.

Sąd Najwyższy w wyroku z 4 listopada 2008 r. (II PK 82/2008) wyjaśnił, że art. 30 § 4 k.p. dopuszcza różne sposoby określenia przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę, a jej konkretność ocenia się z uwzględnieniem innych znanych pracownikowi okoliczności uściślających tę przyczynę.

Istotne jest, aby z oświadczenia pracodawcy wynikało w sposób niebudzący wątpliwości, co jest istotą zarzutu stawianego pracownikowi i usprawiedliwiającego rozwiązanie z nim...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8547

Spis treści
Zamów abonament