Mała firma zrezygnuje z socjalu w środku roku
Masz prawo skutecznie obwieścić pracownikom o odstąpieniu od tworzenia funduszu socjalnego i wypłaty świadczeń urlopowych nawet po 31 stycznia – uważają sądy. Inspekcja pracy jest jednak odmiennego zdania
– Niewielka firma dała pracownikom pisma informujące o tym, że od 1 stycznia 2010 r. nie wypłaca świadczeń urlopowych. Według księgowej oznacza to, że pracodawca prowadzi w br. zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Jeśli tak, to czy pracodawca może jakoś naprawić swój błąd (chodziło mu o uwolnienie się od jakichkolwiek obowiązków socjalnych wobec załogi)? – pyta czytelnik.
Rację ma księgowa. Mały pracodawca, angażujący 1 stycznia mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, ma prawo w ogóle zrezygnować z zobowiązań socjalnych wobec personelu.
Gdy jest objęty układem zbiorowym pracy albo zobowiązany do tworzenia regulaminu wynagradzania (zatrudniając przynajmniej 20 osób), uwalnia się od tych ciężarów przez zmianę wymienionych aktów zakładowych.
Wystarczy informacja
W tej sytuacji mamy jednak zapewne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta