Antykryzysowe subsydia wykazujemy w informacji PIT-11
W tym roku przedsiębiorcy w przejściowych trudnościach finansowych pierwszy raz rozliczają w PIT-11 świadczenia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i stypendia z Funduszu Pracy, jakie wypłacili pracownikom w ubiegłym roku
Chodzi o dotacje na utrzymanie miejsc pracy przewidziane przez ustawę z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (DzU nr 125, poz. 1035; dalej: ustawa antykryzysowa), która obowiązuje od 22 sierpnia 2009 r. do końca 2011 r.
Są to:
- świadczenia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) na częściowe zaspokojenie pensji podwładnego za czas przestoju ekonomicznego lub częściowe zrekompensowanie mu ograniczenia wymiaru czasu pracy,
- stypendia z Funduszu Pracy (FP) dla pracowników objętych przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy, których w tym czasie posłaliśmy na szkolenia lub studia podyplomowe.
Subsydia te są finansowane ze środków FGŚP i FP, ale to szef wypłaca je osobom zatrudnionym. Ustawa antykryzysowa wyraźnie nakazuje potrącać z nich zaliczki na PIT oraz składki na ubezpieczenia społeczne, ale – jak zwykle – nie wnika w szczegóły.
Powoduje to trudności w praktycznym rozliczeniu tych pieniędzy, np. do jakiej kategorii przychodów je kwalifikujemy, jaki podatek pobieramy oraz gdzie i w jaki sposób je ujmujemy w dokumentach wysyłanych do ZUS i urzędu skarbowego.
Z jakiego źródła
Zasadnicze pytanie: do jakich przychodów należą wskazane antykryzysowe dotacje na utrzymanie miejsc pracy? Od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta