Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Antykryzysowe subsydia wykazujemy w informacji PIT-11

18 lutego 2010 | Dobra firma | Renata Majewska

W tym roku przedsiębiorcy w przejściowych trudnościach finansowych pierwszy raz rozliczają w PIT-11 świadczenia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i stypendia z Funduszu Pracy, jakie wypłacili pracownikom w ubiegłym roku

Chodzi o dotacje na utrzymanie miejsc pracy przewidziane przez ustawę z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (DzU nr 125, poz. 1035; dalej: ustawa antykryzysowa), która obowiązuje od 22 sierpnia 2009 r. do końca 2011 r.

Są to:

- świadczenia z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP) na częściowe zaspokojenie pensji podwładnego za czas przestoju ekonomicznego lub częściowe zrekompensowanie mu ograniczenia wymiaru czasu pracy,

- stypendia z Funduszu Pracy (FP) dla pracowników objętych przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy, których w tym czasie posłaliśmy na szkolenia lub studia podyplomowe.

Subsydia te są finansowane ze środków FGŚP i FP, ale to szef wypłaca je osobom zatrudnionym. Ustawa antykryzysowa wyraźnie nakazuje potrącać z nich zaliczki na PIT oraz składki na ubezpieczenia społeczne, ale – jak zwykle – nie wnika w szczegóły.

Powoduje to trudności w praktycznym rozliczeniu tych pieniędzy, np. do jakiej kategorii przychodów je kwalifikujemy, jaki podatek pobieramy oraz gdzie i w jaki sposób je ujmujemy w dokumentach wysyłanych do ZUS i urzędu skarbowego.

Z jakiego źródła

Zasadnicze pytanie: do jakich przychodów należą wskazane antykryzysowe dotacje na utrzymanie miejsc pracy? Od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8552

Spis treści
Zamów abonament