Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Długa choroba może oznaczać utratę posady

18 lutego 2010 | Gazeta prawa i podatków | Sylwia Gortyńska

Natychmiastowe zwolnienie nie zawsze jest skutkiem zawinionych zachowań podwładnego. Firma ma prawo rozwiązać angaż w razie przeciągającej się usprawiedliwionej nieobecności pracownika

Zwolnienie lekarskie chroni pracownika przez zwolnieniem. Taka jest zasada. Jednak są też od niej wyjątki. Pracodawca może bowiem rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli na skutek choroby zatrudniony jest niezdolny do pracy dłużej niż trzy miesiące.

Pod warunkiem jednak, że pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż pół roku. Jest to dopuszczalne na podstawie art. 53 § 1 pkt 1 lit. a kodeksu pracy (k.p.). Do okresu zatrudnienia u danego pracodawcy, krótszego niż sześć miesięcy, od którego wspomniany przepis uzależnia możliwość rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia, nie dolicza się okresu niezdolności do pracy.

Wyjaśnił to Sąd Najwyższy w wyroku z 21 lipca 1999 r. (I PKN 161/99).

Pobieranie zasiłku

Szef może także zdecydować się na natychmiastowe rozwiązanie umowy o pracę, jeżeli absencja chorobowa danej osoby ciągnie się dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze trzy miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej sześć miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową. Tak wynika z art. 53 § 1 pkt 1 lit. b k.p.

Prawo pracodawcy do rozwiązania umowy o pracę w tym trybie powstaje z upływem wskazanych w przepisie okresów i kończy się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8552

Spis treści
Zamów abonament