Jak amortyzujemy elektrownie wiatrowe
Elektrownie wiatrowe składają się z elementów o różnym charakterze i przeznaczeniu, stąd przedsiębiorcy mogą mieć trudności z ich prawidłową klasyfikacją dla celów amortyzacji podatkowej
Jednym z najnowszych trendów w branży energetycznej jest wykorzystywanie energii odnawialnej do produkcji energii elektrycznej. W ostatnim czasie powstaje coraz więcej tzw. farm wiatrowych, wykorzystujących siłę wiatru do produkcji energii elektrycznej. Oprócz zagadnień o charakterze środowiskowym inwestorzy powinni mieć także na uwadze aspekty podatkowe związane z tworzeniem farm wiatrowych, w szczególności zasady amortyzacji podatkowej.
Ustawowa definicja
Przypomnijmy, że zgodnie z art. 16a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ustawa o CIT) amortyzacji podatkowej podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
- budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
- maszyny, urządzenia i środki transportu oraz
- inne przedmioty o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta