Dyskretna adoracja góralskiej Madonny
To miała być mozaika. Niestety‚ do realizacji w trwałej technice nie doszło. Huculska Bogurodzica istnieje tylko w wersji wstępnej – na kartonie, namalowana temperą.
Tryptyk w podstawie ma 4‚5 metra (każda część mierzy 150 cm)‚ wysokości – nieco ponad metr. Mimo to wydaje się monumentalny‚ większy niż w rzeczywistości.
Aby taki efekt uzyskać‚ Kazimierz Sichulski zastosował cały asortyment środków. Wszystkie postaci umieścił na złotym tle; obwiódł je wyraźnym konturem. Kompozycję zbudował symetrycznie‚ w centrum umieszczając Madonnę z Synem. Jej sylwetka wyznacza oś całości; płaszcz tworzy równoboczny trójkąt. Dzięki temu widz najpierw kieruje spojrzenie na twarz Huculskiej Bogurodzicy‚ zarazem patrząc na Syna. Całość sprawia wrażenie harmonii‚ spokoju‚ wzniosłości. Jednocześnie obraz jest dekoracyjny‚ daleki od realizmu‚ wystylizowany w duchu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta