Ruletka z kieszeniami na kulkę
Rozmowa z Markiem Sosenką, kolekcjonerem zabawek
Rz: W Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu kilka dni temu otwarto wystawę zabytkowych gier i zabawek z kolekcji rodziny Sosenków (potrwa do końca kwietnia). Na co szczególnie warto zwrócić uwagę?
Marek Sosenko: Prezentujemy ok. 300 różnych gier, edukacyjnych, towarzyskich i hazardowych. Na pewno warto poszukać, bo trudno je dostrzec, miniaturowych kręgli wytoczonych z kości słoniowej. 18 sztuk mieści się w oryginalnej łupinie laskowego orzecha. Historyczną wartość ma gra planszowa z lat 30. XX wieku wydana na zamówienie Ligi Ochrony Powietrznej i Przeciwgazowej. To jest turniej lotniczy, grający przesuwają po planszy miniaturki samolotów. Gdy taka gra pojawi się na rynku, kosztuje ok. 500 zł. Są przedwojenne karty z wizerunkiem Koziołka Matołka zaprojektowane przez Mariana Walentynowicza. Obyczajową ciekawostką jest „Czarny Piotruś Sacharyniak” wydany przed wojną na zamówienie Biura Propagandy Konsumpcji Cukru. Rysunkami zdobił je Stefan Norblin, widnieją na nich hasła autorstwa Janiny Porazińskiej i sztandarowe hasło Melchiora Wańkowicza: cukier krzepi!
Goście wystawy mogą pomyśleć, że hazard krzepi!
Jest tam rzeczywiście kilkanaście zabytkowych ruletek. W tym interesująca niemiecka z przełomu XIX i XX stulecia. Ma ciekawie rozwiązane wklęsłe miseczki i specjalne kieszenie na kulkę. Takie cacko można upolować na jarmarku perskim już za ok. 500 –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta