Jak rozliczyć się z kooperantem
Czy uczestnicy konsorcjum powinni wystawiać dla siebie faktury VAT, czy noty obciążeniowe? Żaden z tych sposobów rozliczenia nie wynika wprost z przepisów, stąd może się wiązać z ryzykiem dla stron
Coraz częściej większe przedsięwzięcia gospodarcze, zwłaszcza w branży budowlanej, są realizowane w kooperacji między dwoma lub więcej firmami, czyli w formie konsorcjum. Przez podpisanie umowy konsorcjum strony nie tworzą nowego podmiotu, ale zachowują odrębność prawną.
Niemniej w stosunkach z podmiotami trzecimi, szczególnie z ostatecznym odbiorcą, konsorcjum reprezentowane jest zwykle przez jedną ze stron umowy, która pełni funkcję tzw. lidera.
W zależności od postanowień umownych lider odpowiedzialny jest za koordynację prac związanych z realizacją umowy jak również za rozliczenia z ostatecznym odbiorcą i ewentualnymi podwykonawcami.
Różne modele
Ze względów podatkowych szczególnie istotnym elementem umowy konsorcjum jest przyjęty przez strony model wzajemnych rozliczeń. Specyfika konkretnego przedsięwzięcia realizowanego w ramach konsorcjum, zakres niezbędnych prac oraz zróżnicowanie preferencji/pozycji stron powoduje, że umowy konsorcjum mogą w tym zakresie znacznie się różnić.
Dla przykładu umowa może przewidywać wyłącznie rozliczenie ostateczne całego projektu (faktura wystawiona przez lidera na nabywcę i późniejszy podział wynagrodzenia pomiędzy uczestników) lub rozliczenia dwupłaszczyznowe, gdzie strony na bieżąco rozliczają wzajemnie koszty ponoszone w związku z przedsięwzięciem i generowane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta