Diabeł przybiera postać Lacha
Bolesław Szczodry (Śmiały) był po mieczu praprawnukiem Mieszka I, założyciela dynastii piastowskiej i budowniczego państwa polskiego, a po kądzieli – wnukiem Włodzimierza I Wielkiego, wielkiego księcia kijowskiego z dynastii Rurykowiczów, który zakończył budowę państwa staroruskiego.
Rządy Izasława (syna Jarosława Mądrego) były uzależnione od pomocy brata ciotecznego Bolesława Szczodrego. U niego szukał schronienia wypędzony w wyniku powstania kijowskiego. Książę polski w 1068 r. wyprawił się na Kijów, skąd przepędził uzurpatora Wsiewołoda, a na jego miejscu posadził Izasława.
Izasław niedługo cieszył się z rządów. Jak czytamy w latopisie „Powieści minionych lat”, rozlokowanych w ziemi kijowskiej Polaków „zabijano potajemnie”, a książę znów został wypędzony z Kijowa i znów szczęścia szukał u Piastów. Na pomoc wzywał też króla niemieckiego Henryka IV i papieża Grzegorza VII. Nie był to dla księcia ruskiego najlepszy moment na utrzymywanie stosunków z papieżem, bo w 1054 r. nastąpił rozłam w Kościele, a Cerkiew ruska poszła za decyzjami Konstantynopola. Kontakty Izasława z łacinnikami spotkały się na Rusi z niechęcią. Mnisi z monastyru Ławry Pieczerskiej pisali nawet, że diabeł przybiera postać Lacha, czyli Polaka.
Interwencję Bolesław przeprowadził w 1077 r. już po koronacji królewskiej. Być może w koronacji w Gnieźnie wziął udział także Izasław z żoną Gertrudą, córką Mieszka II. Wsiewołod ponownie nie stanowił przeszkody dla wojsk polskich i Izasław po raz drugi dostał swój tron kijowski.
Gall Anonim opisuje, jak Bolesław po osadzeniu Izasława w Kijowie wytargał go za brodę, co w średniowieczu nie było objawem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta